Dorota i Julia na plenerze dla najzdolniejszych

Dziewczyna głaszcze kota na dworze. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.XXVIII Ogólnopolski Plener Rysunkowo-Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych „Rychwał 2022” – trwał od 12 do 24 września 2022 roku.

Organizatorami byli Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Stowarzyszenie na rzecz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu „w Koło sztuki” oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu – przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W plenerze brało udział 47 uczniów z 25 średnich szkół plastycznych.

Z ramienia PLSP im. C. K. Norwida wzięły w nim udział dwie uczennice kl. 4C – Dorota Zarucka i Julia Maksymiuk.

W konkursie dodatkowym, w kategorii rysunku, Dorota otrzymała II miejsce.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji i przeczytania tekstu Julki :))

Pisze Julka:

Od 12 do 24 września brałyśmy udział w Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim.
Nasza przygoda zaczęła się od trwającej 5 godzin podróży pociągiem do Konina. Stamtąd zapewniono nam transport do Grochowych, gdzie przez kolejne dwa tygodnie zmagałyśmy się z zadaniami, jakie przygotowali dla nas organizatorzy.

Naszym głównym celem było namalowanie trzech obrazów (dwóch w formacie 80 x 60 cm oraz jednego w formacie 100 x 80 cm) wraz z kilkoma szkicami. Na miejscu dowiedziałyśmy się także o codziennym rysunku postaci (aktów!) w pobliskiej remizie, w której zorganizowano dla nas pracownię. Sala co prawda byłaby idealna do organizacji wesel, jednakże pomieszczenie tam prawie 50 uczestników z 25 sztalugami było nie lada wyzwaniem.

Nasz dzień wyglądał z pozoru prosto… O godz. 8.00 śniadanie, po śniadaniu ruszałyśmy w teren i malowałyśmy aż do obiadu. Przerwa między obiadem i kolacją była czasem przeznaczonym na kolejną wyprawę w plener. Po kolacji wykonywałyśmy rysunki pod nadzorem profesorów z UAP-u, którzy dawali nam trafne korekty. Między posiłkami miałyśmy okazję zgłaszać się do doświadczonej kadry, która udzielała nam porad dotyczących obrazów. Korekty były nie tylko chwilą na wysłuchiwanie pouczeń i korygowanie błędów, ale i okazją do rozmów o naszych poglądach na sztukę, z których zawsze wynosiłyśmy coś merytorycznego.

Mimo napiętego grafiku udało nam się znaleźć wolną chwilę na odpoczynek i zwiedzenie okolicy. Zaprzyjaźniłyśmy się z lokalnym psem, który pilnował nas podczas sesji malarskich w lesie. (Piesek mały, ale warczał, gdy wyczuwał pasjonatów grzybobrania). Wygłaskałyśmy wszystkie koty w okolicy i raz udałyśmy się na grzyby. Po intensywnym dniu pracy nie marzyłyśmy o niczym więcej oprócz porządnego spanka! Do łóżka kładłyśmy się z pełną satysfakcją, dumne z roboty jaką wykonałyśmy. Ciężka praca jak widać się opłaciła – Dorota zdobyła 2 miejsce w kategorii rysunku (zgarniając pokaźne pudełeczko kolorowych kredek), ja natomiast wracam z zestawem 12 farbek (20 ml) akrylowych!

Więcej informacji na stronie szkoły-organizatora: www.plastyk-koscielec.pl/2022.