Izba Drukarstwa „Dom Słów”- współpraca z Teatrem NN

„(…) W chwili obecnej większość szkół nie realizuje żadnych programów poświęconych miastu, w którym się znajdują. Dlatego nasuwa się pytanie czy młodzi ludzie będący jego mieszkańcami i nic nie wiedzący o przeszłości swojego miasta, o tym, co jest w nim ciekawe i unikalne, będą myśleli o nim jak o wyjątkowym miejscu? Jak pokazać Lublin młodym ludziom tak, żeby stał się dla nich fascynującym i ważnym miejscem wartym związania z nim swojego życia? Wreszcie jak przygotować młodzież do twórczej aktywności w życiu społecznym i kulturalnym miasta? Jak pokonać rosnącą apatie, niewiarę w sens społecznej aktywności? Jak uczynić ich przedsiębiorczymi? Te pytania wymagają odpowiedzi, podjęcia konkretnych działań już na poziomie szkoły (…) „ – pisze dyrektor Ośrodka Barama Grodzka – Teatr NN – Tomasz Pietrasiewicz.
Pierwszym działaniem służącym poznawaniu przez młodzież naszej szkoły niezwykłych miejsc w Lublinie była właśnie wycieczka do „Domu Słów”. To początek długofalowej współpracy, realizacji wspólnie wypracowanych projektów, różnorodnych warsztatów edukacyjno – artystycznych.

Warsztaty komiksu w ZSP 27.03.2014W dniu 27 marca w ramach jednego z takich projektów gościliśmy w naszej szkole Pana Macieja Pałkę i Panią Martę Bystroń, którzy dla naszej młodzieży poprowadzili warsztaty komiksu. Dla młodzieży z naszej szkoły warsztaty typograficzne ( projekt „Małe wydawnictwo – razem tworzymy książkę”), fotograficzne, graficzne, czerpania papieru, ale również edukacja poetycka czy historyczna w niekonwencjonalnej scenerii starej drukarni w otoczeniu starych maszyn drukarskich i niezwykłych przedmiotów może stanowić interesującą formę uzupełnienia standardowych zajęć edukacyjnych.

W najbliższym czasie Teatr NN zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji ” Miasta Poezji”, w ramach której w dniach 19-21 maja 2014 przy ul. Żmigród 1 w Dom Słów, odbędą się warsztaty animacji poklatkowej. Warsztaty poprowadzi Balbina Bruszewska (polska reżyser, scenarzysta i fotograf, autorka filmów animowanych, programów telewizyjnych i wideoklipów. Absolwentka Animacji filmowej i efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dyrektor artystyczna łódzkiego Studia Se-ma-for Produkcja filmowa, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, prezes Fundacji Lucid Life).