Koło Sztuk Wizualnych w Warszawie

20 października uczniowie z KSW ZSP w Lublinie zwiedzali wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Pierwszą była wystawa „Miasto na sprzedaż. Reklama na ulicach Warszawy od XIX do dziś” zorganizowana w ramach festiwalu „Warszawa w budowie”. Uczniowie zostali oprowadzeni przez pracownicę muzeum po kolejnych działach. Poznawali historię reklamy XIX w. – zobrazowaną na zdjęciach, zachowane stare szyldy i świetne oryginalne projekty z XX-lecia międzywojennego na przykład Henryka Stażewskiego i Henryka Berlewiego, reklamę z czasów PRL-u zarówno tą oficjalną jak i wyjątki niezależnej, tworzonej w przestrzeni domów, neonowe absurdy rozświetlające ubogą, socjalistyczną rzeczywistość oraz problemy nadmiaru wizualnego zaśmiecającego pejzaż współczesnych miast. Finałem była prezentacja aktualnych osiągnięć techniki i najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie reklamy.

Drugim punktem zwiedzania były wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Uczniowie uczestniczyli w specjalnie przygotowanych warsztatach do wystawy „Nieprzekupne oko. Galeria Akumulatory 2, 1972-90”, które rozpoczęły się klasycznym zwiedzaniem a zakończyły debatą na temat sztuki konceptualnej. Grupa została podzielona ze względu na role – na krytyków, artystów i widzów. Każdy z uczestników brał czynny udział wypowiadając się na temat sztuki konceptualnej. Poruszano problemy z nią związane – kwestie zrozumiałości, jej sensu czy statusu zachowanych dziś „szczątków dzieł” i dokumentacji. W galerii uczniowie oglądali także wystawę malarską Marlene Dumas „Miłość nie ma z tym nic wspólnego”.

 Recenzje naszych uczniów 

image_pdfimage_print