Prezentacja prac Ewy Latkowskiej-Żychskiej w szkolnej Galerii ZSP

"Niewyczerpane" - prace Ewy Latkowskiej-Żychskiej

Wystawa czynna do 15.11.13 w godz. 12.00-17.00
ZAPRASZAMY

Niewyczerpane to pierwsza w Lublinie prezentacja prac Ewy Latkowskiej-Żychskiej.

Artystka kieruje założoną przez siebie Pracownią Papieru w ASP w Łodzi, gdzie pracuje, jako profesor zwyczajny.

Swoje kompozycje malarskie realizuje autorskimi technikami w zakresie tkaniny i papieru, przy czym na wystawie są prezentowane przykłady drugiej z wymienionych metod. W pokazanych pracach łączy technologię japońską z europejską dociekając tajemnic sposobów tworzenia w dwóch, różnych kulturach. Niewyczerpane jest źródło inspiracji tych prac tkwiące w nieskończonej naturze. Niewyczerpane są zakresy interpretacji, niewyczerpane są możliwości medium, jakiego używa, niewyczerpane są źródła energii tych prac – powietrze, woda, światło, niewyczerpana jest energia, która z nich emanuje. To tylko niektóre skojarzenia pojawiające się w kontekście tytułu wystawy. Artystka czerpie z natury wizualnie, mentalnie i emocjonalnie, poddając pracochłonnej obróbce materiał roślinny. Jak sama mówi: „staram się pracować tak, aby zdobyć umiejętności, aby kształtowana przeze nią materia stała się z jednej strony posłuszna jej woli, a z drugiej wolna na tyle, aby dać nieść się intuicji – tak jak działa natura”.

Piotr Strobel

"Niewyczerpane" - prace Ewy Latkowskiej-Żychskiej "Niewyczerpane" - prace Ewy Latkowskiej-Żychskiej w szkolnej Galerii ZSP

Ewa Latkowska-Żychska

Dyplom w Pracowni prof. Antoniego Starczewskiego w 1976 r. Twórczość w zakresie tkaniny i papieru – kompozycje malarskie realizowane autorskimi technikami. Założycielka Pracowni Papieru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, którą kieruje od 1997roku. Od 2000 r. profesor zwyczajny. Udział w licznych wystawach /ponad 200/ międzynarodowych m.in. 8 Międzynarodowe Biennale Tkaniny w Lozannie 1977, Convergens 1994 U.S.A., Karpit 2001 Węgry. Za książki z ręcznie przez siebie czerpanego, autorskiego papieru otrzymała dwukrotnie wyróżnienia na międzynarodowych wystawach w Japonii Contest 2004, Contess 2005. Liczne wystawy indywidualne /Manggha Kraków 2006, DAP Warszawa 2007, Stadische Galerie Villa Zanders Bergisch Gladbach Niemcy 2009/.