X Triennale Rzeźby w Drewnie Zakopane 2015

Od lewej: A. Hołoga Marduła (wicedyr ZSP Zakopane), D. Rutkowska, A. Golik, W. Koryciński, K. Kijewski

Ogólnopolski konkurs rzeźbiarski dla uczniów średnich szkół plastycznych został po raz kolejny zorganizowany przez Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Jest nam miło poinformować, że Jury konkursu w dniu 9 października 2015 roku przyznało następujące nagrody uczniom z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie:

Rzeźba

  • I nagroda – Dorota Rutkowska (4A LP),  „…w prochu i w popiele”
  • I nagroda – Agata Golik (4A LP), „Ulotność” 
  • III nagroda – Mateusz Maciąg (4A LP), „Ukrzyżowany” 
    Nauczyciele prowadzący: Krzysztof Kijewski, Wojciech Koryciński

Płaskorzeźba

  • Wyróżnienie – Katarzyna Kowal (4A LP), „Zywioły” 
    Nauczyciele prowadzący: Agnieszka Kasprzak, Waldemar Figiel

  Protokół z posiedzenia Jury X Triennale Rzeźby, Zakopane 2015

 

Wręczenie nagród i wernisaż wystawy odbyły się 25 listopada 2015 roku w Galerii Strug przy ZSP w Zakopanem. W uroczystości, m. in. uczestniczyli: Dorota Rutkowska i Agata Golik – laureatki konkursu, Krzysztof Dąbek – dyr ZSP w Lublinie, Krzysztof Kijewski i Wojciech Koryciński – nauczyciele snycerstwa w ZSP w Lublinie, a także uczniowie grup snycerskich Liceum Plastycznego w Lublinie.

Nagrodzonym snycerzom serdecznie gratulujemy.

DSC07097

 

Jeszcze trochę informacji o X Triennale Rzeźby Zakopane…

Na konkurs wpłynęło 57 prac z 11 szkół plastycznych z całego kraju. Jury obradowało w składzie: przewodniczący – prof. Józef Murzyn, Dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, prof. Piotr Gawron, Wydział Rzeźby ASP w Warszawie, prof. Jerzy Nowakowski, Wydział Rzeźby ASP w Krakowie. Komisja konkursowa wyłoniła 14 najlepszych, w tym 11 prac z kategorii rzeźby i 3 z kategorii płaskorzeźby.

Zdaniem prof. J. Murzyna:

„Jury konkursowe zwróciło uwagę na niesłabnące zainteresowanie klasycznymi technikami rzeźbiarskimi pośród artystycznie uzdolnionej młodzieży oraz jej świadome dążenie do konstruktywnego ich stosowania we współcześnie pojmowanym procesie twórczym. /…/ W swojej ocenie jury kierowało się kryteriami warsztatowej i technicznej biegłości, oraz poziomem rozumienia i umiejętności wykorzystania w praktycznym działaniu specyfiki strukturalnej, estetycznej i wyrazowej drewna. Istotnym elementem oceny był stopień opanowania reguł kompozycji rzeźbiarskiej a także dojrzałość i oryginalność koncepcji plastycznych.

Analizując zgłoszone do konkursu prace jury wskazywało te realizacje, które wyróżniały się stylistyczną odrębnością, trafnością plastycznej metafory oraz adekwatnością użytych środków wyrazu. Mimo nie przyznania nagrody głównej Grand Prix, ogólny poziom prac rzeźbiarskich Jury ocenia wysoko. Konkurs ujawnił duży potencjał talentu, wyobraźni plastycznej oraz artystycznej pasji młodych artystów  /…/ ”.1

E.K.


1 Korczak Piotr, X Triennale Rzeźby w Zakopanem [W:] PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY  [on-line]. [dostęp 2011.08.08] http://www.watra.pl/zakopane/kultura/2015/11/28/x-triennale-rzezby-w-zakopanem

image_pdfimage_print