Świece chanukowe zapłonęły w ZSP

Alina Tkaczyk i Krzysztof Dąbek stoją stoją przy stole, na którym znajdują się zapalone chanukowe świece. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.W Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie  zapłonęły chanukowe świece – znak rozpoczęcia żydowskiego święta świateł. Świece są darem szkoły artystycznej „REUT” School of arts w Hajfie w Izraelu, z którą nasza szkoła od wielu lat współpracuje.

Alina Tkaczyk (wicedyr ZSP w Lublinie), Krzysztof Dąbek (dyr ZSP w Lublinie)

Chanuka upamiętnia powstanie z II wieku p.n.e. przeciwko rządzącym w Izraelu greckim Seleucydom, którzy wnieśli do Świątyni posąg Zeusa i oddając mu cześć, zbezcześcili ją. Na czele powstania stanął Juda Machabeusz, który doprowadził do zwycięstwa i ponownie poświęcił Świątynię.

Zapalone chanukowe świece w gabinecie dyrektora. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.Wydarzenia z tamtego czasu obrosły wieloma historiami. Jedna z nich mówi, że gdy Żydzi, po zwycięstwie, rozpoczęli porządkowanie Świątyni, znaleźli jedno naczynie z oliwą, której mogło starczyć tylko na jeden dzień palenia świecy. Do przygotowania nowej oliwy potrzeba ośmiu dni – cud sprawił, że menora, mimo zbyt małej ilości oliwy, paliła się przez pełne osiem dni.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w święto Chanuka zapala się świecę w ośmioramiennym świeczniku – chanukiji, i przez każdy z ośmiu dni święta zapala się kolejną.

E.K.

fot. Andrzej Mazuś

Bibliografia

1. W Warszawie zapłonęły świece chanukowe [W:] deon.pl [on-line]. [dostęp 2020.01.03] https://deon.pl/wiara/w-warszawie-zaplonely-swiece-chanukowe,110025