Transmigracje Tadeusza Mysłowskiego

T. Mysłowski w pracowni malarskiej ZSP„Niełatwo jest wkraczać w rejony własnej biblioteki wspomnień…” – mówi Tadeusz Mysłowski – wybitny artysta, absolwent naszej szkoły, twórca światowej sławy, aktualnie związany ze środowiskiem nowojorskim podczas kolejnej wizyty w Lubelskim Plastyku w dniach 7 – 11 lutego 2011 roku.

Jego pobyt w Polsce ma ścisły związek z nową wystawą w prestiżowej galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie obchodzącej jubileusz XX-lecia swojego powstania. Dnia 20 stycznia bieżącego roku otwarto ekspozycję „Transmigracje. Mysłowski, Puntos”, w której zaprzyjaźnieni ze sobą artyści – Polak i Grek – w pojęciu transmigracja odnaleźli przede wszystkim metafizyczny aspekt przemieszczania się myśli, pamięci, doświadczeń życiowych, twórczych źródeł inspiracji… Aktualnie artysta jest w trakcie przygotowań do wystawy, która rozpocznie w dniu 18 marca w muzeum na Zamku w Lublinie, a następna planowana jest w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Nasz wybitny absolwent – Pan Tadeusz, gdy przybywa do miasta wspomnień z dzieciństwa i młodości, zawsze powraca do macierzystych korzeni, czego wyrazem są jego wizyty w Lubelskim Plastyku, który i tym razem został przez niego obdarowany cennymi prezentami, między innymi trzema pracami graficznymi łączącymi elementy architektury z formami abstrakcyjnymi, filmem Crossover – autorstwa T. Mysłowskiego oraz licznymi materiałami związanymi z jego osobistym dorobkiem artystycznym.