Uczniowie ZSP im. Norwida w Lublinie świętowali Dzień Patrona

Dzień Patrona24 września to wyjątkowa data dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Ten dzień jest obchodzony jako „Dzień Patrona”. Dlatego w piątek 23 września 2016 roku z okazji 195 rocznicy urodzin tego polskiego poety, dramatopisarza, prozaika i malarza odbyła się uroczystość w auli szkolnej. Na niej młodzież zaprezentowała specjalnie przygotowany program artystyczny inspirowany twórczością Norwida.

Cyprian Norwid, Katalog prac plastycznychRównież i tym razem biblioteka przyłączyła się do obchodów. Na wystawce książek poświęconych artyście można było m.in. zobaczyć „Katalog prac plastycznych Cypriana Norwida” opracowany przez Edytę Chlebowską.Publikacja została wyróżniona w kategorii „Edytorstwo” na XXI Targach Wydawców Katolickich.

E. K.

1. Cyprian Norwid, Katalog prac plastycznych, t. 1 / oprac. E. Chlebowska. – Lublin: KUL,  2014. – 608 s.: il. ; 22 cm ISBN: 978-83-7306-673-1

Katalog prac plastycznych Cypriana Norwida obejmuje wszystko, co zostało przez twórcę Solo narysowane, namalowane lub wykonane jakąkolwiek techniką plastyczną, a zatem rysunki, akwarele, obrazy i studia olejne, ponadto prace graficzne, projekty rzeźbiarskie oraz prace medalierskie. Oprócz obiektów zachowanych zostały w nim uwzględnione i te, które uznano za zaginione, ale były reprodukowane za życia artysty lub po jego śmierci w wydawnictwach naukowych i albumowych, czasopismach i katalogach wystaw, oraz te, które znamy jedynie z tytułu lub choćby z drobnej wzmianki. Katalog obejmuje zarówno dzieła o niepodważalnych wartościach artystycznych, jak i pobieżnie wykonane szkice, w rodzaju rysunkowej notatki, a nawet zupełnie niepozorne „karteczki i złamki”, jak swe szkicowe drobiazgi określał Norwid.

Linki: