Warsztaty plastyczne dla dzieci do wystawy „Krój Niezdefiniowany”

W dniu 8 marca, w Galerii ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie odbyły się warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej prowadzone przez uczennice klasy IIA. Pomysłodawcą była Pani Paulina Zarębska – Denysiuk, która prowadzi z młodzieżą Koło Sztuk Wizualnych. Uczennice pod okiem nauczycielki wymyśliły program edukacyjny dla dzieci.

Przed właściwymi warsztatami dzieci zostały oprowadzone po szkole, gdzie zobaczyły między innymi pracownie rzeźby, snycerstwa i tkaniny artystycznej. Następnie przyszedł czas na zapoznanie się z wystawą „Krój Niezdefiniowany”, której tematem były obrazy studentów należących do Koła Malarstwa Wydziału Artystycznego ISP UMCS w Lublinie. Uczennice przygotowujące program edukacyjny opowiedziały dzieciom o poszczególnych obrazach i wyjaśniły pojęcie sztuki abstrakcyjnej oraz figuratywnej. Dzięki pytaniom, które zadawały – każdy obraz został dokładnie omówiony. Po oprowadzeniu, na dzieci czekały jeszcze dwa zadania plastyczne. Pierwszym zadaniem było ułożenie geometrycznych „puzzli” – z pociętych na kawałki fotografii obrazów znajdujących się na wystawie. Sprawiło to dzieciom dużo radości, motywowało do myślenia oraz uczyło efektownej pracy w grupie. Podczas drugiego zadania każde dziecko pracowało już samodzielnie, wszyscy dostali kartkę, plamę tuszu na niej oraz słomkę. Zadanie polegało na „rozdmuchaniu” plamy i zastanowieniu się, co ona przypomina. Do końcowego efektu potrzebne były kredki, dzięki którym abstrakcyjna plama stawała się na przykład: drzewem. Dzieci stworzyły własne, małe dzieło, które dało im możliwość przejścia od abstrakcyjnej plamy do konkretnego kształtu.

Klaudia Kozińska