I nagroda uczennic kl. 4b w ogólnopolskim konkursie na komiks o życiu Jana Karskiego

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” i Muzeum Historii Żydów Polskich ogłosiły konkurs na komiks „Jan Karski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

laureatki konkursu, od lewej: Julia  Konefał, Anna Abramek, Karolina Zielińska

Do konkursu przystąpiły szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z całej Polski. Życie Jana Karskiego – kuriera, emisariusza, patrona roku 2014 – zainspirowała także uczniów naszej szkoły. Nic dziwnego, ponieważ nawet badacze jego biografii nazywają Jana Karskiego „prototypem Jamesa Bonda”. Po lekcjach języka polskiego na temat działalności Karskiego w czasie II wojny światowej udział w konkursie na komiks zadeklarowały uczennice kl. IVB: Anna Abramek, Karolina Zielińska, Julia Konefał i Klaudia Miedzińska. Praca nad komiksem trwała długo i wymagała ogromnego wysiłku – od zapoznania się z dokumentami i materiałami dotyczącymi działalności bohatera, po opracowanie plastyczne i literackie całości. Ostateczny efekt pracy został zaprezentowany w klasach I-IV OSSP podczas lekcji języka polskiego, a następnie praca została wysłana na konkurs. 13 czerwca ogłoszono oficjalne wyniki – uczennice zostały laureatkami konkursu i wraz z nauczycielem języka polskiego zaproszono je na uroczysty finał, który odbędzie się w Warszawie 22 czerwca.

Ewa Wrona

Komiks