Narodowe Święto Niepodległości

Uroczystość „Narodowe Święto Niepodległości” na auli szkolnej. Widok sceny i uczniów przy scenie. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.W dniu 12 listopada 2019 roku w auli Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie odbyła się uroczystość dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione na dzień 11 listopada ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. (E.K.)

Opis alternatywny. Galeria składa się z 14 plików graficznych.

Na ścianach auli szkolnej wiszą prace dyplomowe z grafiki. Przy suficie na ścianie pokrytej drewnem znajdują się drewniane płaskorzeźby przedstawiające godła, orły. Na podłodze jasny, nowy parkiet. Okna są zasłonięte bordowymi, grubymi zasłonami. Z tego samego materiału wykonane kurtyny wiszą na scenie, zsunięte na boki. Po prawej stronie sceny znajdują się przeciągnięte od podłogi do sufitu tkaniny, biała i czerwona (symbol flagi Polski). Koło nich, na schodach prowadzących na scenę stoją znajduje się chór szkolny złożony z dziewcząt ubranych w stroje biało-czarne. Obok niego, prawie centralnie, stoi poczet sztandarowy złożony z trojga odświętnie ubranych uczniów. Chłopiec trzyma sztandar szkoły. Po lewej stronie sceny znajduje się drewniana mównica z logo szkoły. Za nią wielki obraz – biały orzeł w koronie na tle bordowym na sztaludze malarskiej. Na środku sceny na ekranie wyświetlone są slajdy przedstawiające Józefa Piłsudskiego.

Jest dużo ludzi. Nauczyciele i uczniowie siedzą na niebiskich krzesłach na widowni. Panuje uroczysty nastrój.

Przemawiają dyr Krzysztof Dąbek i uczennica z czerwoną teczką w dłoniach.

Część artystyczną wykonują (mówią) dziewczęta ubrane w stroje biało-czarne i chłopcy w wojskowych mundurach z czasów J. Piłsudskiego.

Chór szkolny śpiewa przy akompaniamencie gitar i bębnów. Opiekun chóru Waldemar Dziaczkowski gra na gitarze i śpiewa.

Na uroczystości obecni są także nauczyciele: v-ce dyr Alina Tkaczyk, Anna Papierkowska-Zając, Anna Giecko, Teresa Dąbek, Monika Anudu, Beata Stepanów, Tomasz Krasowski, Dorota Andrzejewska-Marzec, Waldemar Arbaczewski, Agnieszka Aleksandrowicz  i Piotr Strobel.

Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.

 

image_pdfimage_print