Z Pracowni Tkaniny:
kilim z elementami gobelinu, batik
Liceum Plastyczne w Lublinie, klasa IIA grupa II
Nauczyciel prowadzący: Marta Wasilczyk
„Czym chleb dla ciała, tym baśń dla duszy”
„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami…” Chyba wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i podnieceniem, gdyż za nimi kryła się fascynująca opowieść, płynąca z ust bliskiej osoby – mamy, taty, dziadka czy babci. Na całym świecie, pośród wielu różnorodnych kultur, opowiadanie bajek i baśni przyciąga publiczność złożoną z zasłuchanych i zachwyconych dzieci. Szczęśliwy jest ten, komu w dzieciństwie opowiadano bajki i baśnie. Obrazy w nich zawarte człowiek przeżywa niezależnie od tego czy jest małym dzieckiem, człowiekiem dojrzałym, czy staruszkiem. Przez całe życie snuje się w naszych najgłębszych przeżyciach to, co wyrażają bajki i baśnie. Poznanie wybranych baśni i bajek, zwłaszcza własnego kraju rozszerza orientację w tradycjach i obyczajach narodu. „Baśń to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy rozumieć siebie i innych, zanim dojrzejemy intelektualnie”. (Bruno Bettelheim)
Baśnie i bajki posiadają wiele wartości poznawczych i wychowawczych. Podstawową ich rolą jest rozwijanie wyobraźni i fantazji. Stanowią również bogate źródło inspiracji twórczości plastycznej. Ekspresja plastyczna umożliwia wyrażenie przeżyć, których nie można czasem wyrazić słowami. Wyobraźnia, fantazja, spostrzegawczość, pamięć, myślenie, mowa, a przede wszystkim uczucia – oto jak rozległe jest oddziaływanie bajek i baśni.
Rysowanie obrazków do bajek rozwija twórczą wyobraźnię i twórcze myślenie. Ilustracja – to nie tylko rysunek, to przekazywanie myśli w sposób fascynujący swą odmiennością w kształcie i barwie. Stwarza ona możliwość wykorzystania zdolności artystycznych w całej pełni. I choć:
„Dzisiaj bajka jest tylko wspomnieniem … (dla wielu z nas)
Echem dziecięcych lat
Kiedyś była Twoim marzeniem
Do niej należał świat
Świat Twoich zabaw, myśli i słów
Pierwszych radości i pięknych snów „.
Nic, więc dziwnego, że młodzież z grupy tkackiej w ubiegłym roku, będąc w klasie pierwszej, z przyjemnością podjęła temat ilustracji do bajki, bajki wymyślonej przez siebie, przepuszczonej przez filtr własnej wrażliwości. Na „szarym pamięci tle ” pojawił się cudowny świat, czarodziejskie zwierciadło marzeń i snów, malowany kolorową przędzą, wyczarowywany gorącym woskiem: po krzywych szynach mknie kolorowy pociąg, przez żółtą łąkę pełną kwiatów (Klaudia Stańko), podróżuje balonem księżniczka, której długie warkocze zaplątały się w ścieżki, obok uroczych domków i drzewek (Ania Zaniewicz), koty patrzą ze zdumieniem na drzewo pełne kolorowych lampionów i ptaszków (Marcelina Sak), a inny kot na dachu wielkiego blokowiska, wpatruje się w rozgwieżdżone niebo z księżycem (Karolina Piotrowska), wróżka z rozwianymi włosami, z różą w dłoni unosi się na bańce mydlanej, wśród gwiazd i pluskających rybek (Nikola Majewska), ślimak wyruszył w podróż między grzybkami, pod czujnym spojrzeniem sowy ukrytej w dziupli (Martyna Wolanin), uroczy, pyzaty aniołek pod deszczową chmurką uronił łezkę nad ptaszkami w klatce (Ola Kursa), a Miś Uszatek huśta się na huśtawce (Ewa Dmowska).
Zapraszamy na wystawę prac tkackich i batików – „W krainie bajek” zrealizowanych w ubiegłym roku w pracowni Tkaniny Artystycznej, przygotowaną przez młodzież klasy IIA oraz nauczycieli: Annę Łoś i Martę Wasilczyk
tekst: Marta Wasilczyk
dok. foto, oprac. graficzne: Anna Łoś
Ilustracja do bajek
Wernisaż wystawy