Wystawa prac uczniów w lubelskiej Filharmonii

fot. D. TargońskiW dniach 23-29.09.2012 odbył się w Lublinie festiwal „Time and sound”, dedykowany kompozytorowi Andrzejowi Nikodemowiczowi. Organizatorem festiwalu i jego spiritus movens, była prezes Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego, p. Teresa Księska – Falger. Dzięki jej zachęcie i niezłomnemu przekonaniu, że na wysokim poziomie wszystkie dziedziny sztuk powinny się wzajemnie wspomagać, uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie mogli zaprezentować swoje prace w foyer lubelskiej Filharmonii.

Inauguracja wystawy odbyła się 21.09.2012 w związku z otwarciem tegorocznej edycji Akademii Muzyki i Plastyki, inicjatywy mającej na celu popularyzację muzyki i sztuk wizualnych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, łączącej koncerty, występy taneczne, wystawy i prelekcje z historii sztuki i historii muzyki. 23.09.2012 w obecności prezydenta miasta Lublin, p. Krzysztofa Żuka, odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu „Time and sound”, którego plastycznym uzupełnieniem stała się wystawa prac snycerskich, tkaniny artystycznej i projektów plakatów inspirowanych tematyką muzyczną i sakralną, korespondująca z założeniami festiwalu.

Tytuł wystawy „Ad maiorem Dei gloriam”, nawiązywał do wcześniejszych wystaw w Muzeum Archidiecezjalnym i Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym w Lublinie, prezentujących prace uczniów ZSP o tematyce sakralnej. Obecnie w Filharmonii zaprezentowano także te, które w różny sposób wiązały się z motywami muzycznymi i scenicznymi. Składały się na nią prace dyplomowe z różnych lat pod kierunkiem nauczycieli: M. Wasilczyk, A. Kuśmierczyk, A. Łoś, A. Kasprzak, A. Mazusia, W. Arbaczewskiego, K. Kijewskiego, W. Figla, wykonane w różnych technikach: tkaniny splotowej, aplikacji, batiku, rzeźby pełnej w drewnie, fotomontażu, rysunku i malarstwa wspomaganego cyfrową obróbką obrazu.

Krzysztof Dąbek

Fotoreportaż z wernisażu wystawy